Co dělat, když při běhu potkáte divoké prase?
K tomuhle článku mě inspiroval náš sváteční výlet s klukama, kdy jsme se vydali do lesa na velkou sérii kešek. Začalo to jako perfektní kochací procházka zbarveným lesem 🍁, kde voněly a hojně rostly houby 🍄, sluneční paprsky prosvítaly skrze padající listí… a skončilo to úprkem s klacky v rukách a srdcem v krku. Moje první blízké setkání s divočákem. Naštěstí jsme se nepotkali přímo tváří v tvář, ale to vědomí, že je v křoví kousek od nás a možná ne jen jeden, mi bohatě stačilo. A hlavně mě to donutilo si konečně zjistit, jak se chovat, když na vás divoké prase vyběhne nebo zaútočí. Tak čtěte dál, ať víte, co dělat 🐗.
Co dělat když při běhu potkáte divočáka
Setkání s divokým prasetem v přírodě může být velmi nepříjemné a ve vzácných případech i nebezpečné. A to nejen při běhu. Divoká prasata se lidí většinou bojí a snaží se nám vyhnout, ale pokud se cítí ohrožená, zejména pak bachyně s mláďaty, mohou zaútočit. Klíčem k minimalizaci rizika je správné chování, rychlé rozhodování a dodržování bezpečnostních zásad.
1. První kontakt: Zastavte se a zachovejte klid
Při prvním setkání s divočákem je důležité zastavit se a zůstat v klidu. Prase o vás pravděpodobně už ví a snaží se situaci zhodnotit. Rozběhnutý člověk může praseti připadat jako potenciální hrozba nebo predátor, což by mohlo vyvolat obranný útok. Nejlepší je tedy se zastavit a počkat, dokud si vás zvíře samo nevšimne.
2. Držte odstup a snažte se zůstat co nejvíce neviditelní
Divoká prasata mají vynikající čich, ale zrak mají poměrně slabý. Jestliže zůstanete na místě a v klidu, prase vás nemusí zaregistrovat jako přímou hrozbu a možná odejde samo. Udržujte si odstup (ideálně alespoň 20–30 metrů), vyhněte se náhlým pohybům a nesnažte se prase obcházet, pokud je v blízkosti.
3. Pomalu se vzdalujte
Pokud prase zůstane poblíž nebo se k vám začne přibližovat, začněte se pomalu vzdalovat směrem od něj, stále jej přitom mějte v zorném poli. Nikdy se k praseti neotáčejte zády a vyhýbejte se prudkým pohybům, které by ho mohly vyprovokovat. Pomalu ustupujte pozpátku do bezpečné vzdálenosti.
4. Co dělat, když divoké prase zaútočí
Přestože je útok divokého prasete vzácný, může k němu doját, zejména když se cítí ohroženo nebo když chrání mláďata. V takové situaci existuje několik základních doporučení:
- Najděte přírodní překážku – hledejte místo, kde se můžete před prasetem ukrýt. Strom, velký kámen nebo hustý křovinatý porost mohou posloužit jako bariéra. V nouzi můžete zkusit i vyšplhat na strom; divoká prasata nejsou schopná šplhat.
- Vytvořte hlasitý hluk – někteří lidé doporučují v případě útoku zkusit hlasitě křičet nebo dělat hluk, což může prase zmást nebo odstrašit. Divoká prasata se obecně vyhýbají hlasitým zvukům, takže by to mohlo fungovat, ale ne vždy.
- Použijte předmět k odvedení pozornosti – pokud máte u sebe batoh, láhev nebo jiný předmět, který můžete bezpečně zahodit kousek stranou, můžete to zkusit. Prase může být zaujato tímto předmětem, což vám umožní získat čas k útěku.
- Chraňte nejzranitelnější části těla – v případě přímého kontaktu se snažte chránit krk, hlavu a hrudník, kde je riziko vážného zranění nejvyšší. Pokud máte u sebe silný kus oblečení, můžete jej použít jako štít, než se vám podaří uniknout nebo najít bezpečné místo.
5. Co dělat, pokud běžíte se psem
Pokud běžíte se psem, je důležité mít psa pod kontrolou. Psi mohou divoké prase dráždit nebo pronásledovat, což by mohlo zvíře vyprovokovat. Držte psa na vodítku a zamezte mu v kontaktu s prasetem. V případě útoku na psa se snažte psa odvolat, ale nezasahujte přímo do boje mezi psem a prasetem – prioritou je vaše bezpečnost.
Prevence aneb minimalizujte riziko setkání s divočákem
- Běhejte na otevřených trasách – vyhýbejte se hustým lesům a křovinatým oblastem, kde divoká prasata ráda odpočívají nebo hledají potravu.
- Běhejte ve dne – divoká prasata jsou aktivní hlavně v noci a brzy ráno. Běhání během dne snižuje pravděpodobnost, že je potkáte.
- Vydávejte zvuky – pokud běžíte v méně frekventovaných částech lesa, občasné zapískání nebo povídání může prasata upozornit na vaši přítomnost a dát jim šanci v klidu odejít.
Co jsme dělali my?
Když jsem slyšela chrochtání, dupot a šustění v nízkém porostu těsně vedle nás, nejdřív jsem umřela strachy, ale pak zavládl ochranitelský mateřský pud a já začala jednat. Vyhnala jsem kluky do stráně (cestou jsem našla tu zpropadenou kešku, ale jaksi nebyl čas se zalogovat 😀), schovala jsem je za padlý strom, přes který by se prase nedostalo a hledala jsem klacky na obranu. Asi by mi byly k ničemu, ale potřebovala jsem něco aspoň pro pocit, že se máme čím bránit. Hluk jsme nedělali, nechtěla jsem prase přilákat. Pak jsme inkriminované místo velkým obloukem obešli a rychle se vraceli k autu.
Ten stres ve chvíli, kdy víte, že musíte ochránit své děti, byl šílený. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem zachovala klidnou hlavu. Ale oddechla jsem si, až když jsme seděli v bezpečí auta. Myslím, že ta keška tam zůstane nezalogovaná už navždy 😀. A kluky do lesa už taky jen tak nedostanu 😄.
Už jste se někdy ocitli tváří v tvář divokému praseti? Co jste dělali?