Vybíráme školní aktovku pro prvňáčka
Kamarádky se stejně starými dcerami zařizovaly aktovky už v zimě. Ne, že by mě to nějak znervózňovalo, ale jistý tlak tady byl 😀. Tušila jsem, že to nebude jen tak. Přeci jen trh se školními brašnami je celkem široký, záda sedmiletého kluka slabá a těžkých učebnic a sešitů v první třídě přehršel. Tak jsem začala studovat, co všechno by správná aktovka ne/měla mít.
Na co se zaměřit při výběru aktovky pro prvňáka
Během běžného (necovidového) roku musí prvňáci nosit na zádech aktovku 175 dní. Vzhledem k tomu, že jejich kosti a páteř se stále ještě vyvíjí, nevhodný výběr školní brašny by do budoucna mohl mít na tento vývoj negativní vliv. Proto vždy volte certifikované produkty od ověřených výrobců.
- Ergonomie
Při výběru aktovky bychom měli myslet především na zdraví našich ratolestí. Nákupem nekvalitní aktovky, která nerespektuje ergonomii a potřeby dítěte, by mohlo dojít ke špatnému vývoji páteře (který v tomto období ještě není zcela dokončen), k bolestem zad i hlavy. Aktovka by proto měla mít speciálně vyztužená a ergonomicky tvarovaná záda (měla by držet svůj tvar a bez opory stát na podlaze), která váhu naplněné brašny optimálně rozloží na celou plochu zad.
Někteří výrobci aktovek nabízí možnost nastavení celého zádového systému podle výšky dítěte. To zvyšuje stabilitu i komfort při nošení těžké aktovky.
Nastavitelný zádový systém
- Pohodlné, nastavitelné popruhy
Nejen záda, ale i ramena prvňáků dostávají zabrat. Proto by šířka ramenních popruhů měla být minimálně 4 cm. Doporučená délka popruhů je 70 cm. Popruhy by pro větší pohodlí měly být polstrované, prodyšné a snadno nastavitelné. Při zkoušení aktovky se zaměřte na to, aby se popruhy nedotýkaly jeho krku. Pro ještě lepší rozložení váhy aktovky slouží hrudní, případně bederní popruh.
- Hmotnost aktovky
Chceme-li dětská záda co nejméně zatěžovat, měli bychom vzít v úvahu také váhu aktovky. Pediatři doporučují, aby děti nosily na zádech maximálně 10-12 % své tělesné váhy. Proto by aktovka neměla vážit více než 1,2 kg.
- Kvalitní konstrukce
Nejsem si jistá, jestli se dnešní prvňáci učí číst z takových těch čítanek s tvrdými deskami, které jsme měli my, ale je jasné, že školní aktovka bude dostávat zabrat každý den. Proto by její konstrukce měla být nejen lehká, ale také pevná.
- Reflexní prvky
Bezpečnost především. Jakožto celoroční běžec jsem skvěle vycvičená na používání reflexních prvků 😀. A to se o sebe nebojím tolik, jako o své děti. Takže je jasné, že bezpečnostní prvky musí být povinnou součástí každé aktovky (alespoň u mých dětí). Pokud covid dá, bude Vojta chodit do školy za každého počasí, v zimě či při špatném počasí i za snížené viditelnosti. Reflexní prvky by měly být ze všech stran, včetně popruhů a boků aktovky. Výhodou jsou také aktovky s výraznými či svítivými barvami.

Reflexní prvky by rozhodně neměly chybět, zdroj: baagl.cz
Tzv. nice-to-have, neboli co by aktovka ještě mohla mít
- Odolný, nepromokavý a snadno omyvatelný materiál
Déšť, sníh, vítr, mráz, horko, sluneční paprsky, pot, rozmázlé “lepeňáky”, zapomenuté nahnědlé banány, vylité džusy, neustálé otevírání a zavírání, tahání, házení, zvedání. Je toho dost, co musí aktovka snést. Proto by měla být z odolného materiálu, který dovnitř nepropustí vlhkost a bude se snadno omývat.
- Pevné dno
V souvislosti s konstrukcí aktovky se zaměřte i na prozkoumání dna. Pevné dno pomáhá aktovce držet tvar a brání poničení (prodření, promoknutí, zašpinění) jejího obsahu.
- Ucho
Pro pohodlné přenášení aktovky se hodí pevné ucho, které je přizpůsobené malým dětským ručkám.
- Chytrá organizace
Nejlepší školní aktovky jsou navržené tak, aby se nejtěžší předměty umísťovaly co nejblíže zádům. Díky tomu je váha přenesena na tělo a zádům se uleví. Aby měli školáci vše rychle a přehledně po ruce, je vhodné, aby aktovka měla několik různých kapes a přihrádek (na učebnice a sešity, penál, svačinu, pití, klíče apod.).

Chytrá organizace aktovky, zdroj: baagl.cz
A jak jsme tedy vybrali tu pravou?
Šla jsem jednou takhle po nejmenovaném obchodním řetězci a všimla jsem si zelené aktovky s dinosaurem (dinosauři jsou u nás doma velký hit). Omrkla jsem ji, potěžkala, prolezla všechny kapsy, vyfotila si název výrobce a šla dál. Později jsem s sebou vzala do obchodu i Vojtu, který byl z tašky samozřejmě nadšený (bo dinosaurus :-D).

Nadšení bylo veliké
No. První kritérium – aby se líbila Vojtovi – splněno. Tak jsem doma sedla k internetu a prozkoumala firmu Baagl a její školní aktovky a batohy. Vzhledem k certifikaci a splnění všech výše uvedených podmínek bylo rozhodnuto a objednávalo se. A když už, tak se vším všudy. Objednala jsem Vojtíkovi celý Dino set, který se skládá z aktovky, penálu a pytlíku na přezůvky/tělocvik. Nadšení bylo veliké, jelikož aktovka dorazila přesně na Vojtův svátek (skvělé načasování – dobře já 😀).
Jak probíhal výběr aktovky u vás? Dali jste na přání dětí, které zlákal oblíbený pohádkový/filmový hrdina na klopě, nebo jste šli cestou kompromisu 😀?