Nejoblíbenější knihy o běhání

Teorie běhu | Žádné komentáře

V dnešní době už jsou na trhu desítky běžeckých knížek. Ať už se jedná o teorii běhu, autobiografické příběhy běžců nebo smyšlené běžecké příběhy. Buďme za to rádi, ne vždy tomu tak bylo. Své by o tom mohl vyprávět Dan Orálek, když začínal s ultra, ale o tom až potom. Pojďme se podívat, co běžci nejraději čtou…

Doplňte svou běžeckou knihovnu

Odjakživa jsem byla velký čtenář a ač byla má vášeň pro tiskařskou čerň okolnostmi často potlačována, dodnes si ráda s knihou v ruce zalezu pod peřinu a plně se ponořím do napínavého příběhu. Mám doma i pár běžeckých knížek. Těch teoretických i výpravných. Ale až na základě nedávno vyhlášené soutěže mě napadlo vytvořit ucelený seznam oblíbených knih o běhání a pro běžce.

Takže se na tomto článku velkou měrou podíleli především fanoušci FB stránky MARATONmama. Tímto jim všem děkuji! A teď už se pojďme vrhnout na to čtení.

relax

Není nad nohy na stole a knihu

 

1. Born to run (Zrozeni k běhu)

Christopher McDougall

Nejvíce zmiňovanou knihou mezi běžci je téměř povinná běžecká četba Born to run. Chris v ní popisuje nejen radosti a útrapy ultramaratonských běžců, ale i kmen Tarahumarů – tajemných běžců z rozpáleného Mexika, se kterým se setkal na tamním ultramaratonském závodu v Měděných kaňonech.

Pokud dáváte přednost audioknihám, můžete si tuto publikaci poslechnout od Jaroslava Duška. Ke stažení ZDE.

Born to run

Zrozeni k běhu

 

2. Škorpilova škola běhu

Miloš Škorpil

E-kniha k dispozici ZDE.Další velmi oblíbenou knihou je kniha známého českého běžce a propagátora běhu Miloše Škorpila: Škorpilova škola běhu. V ní se dozvíte vyčerpávající informace o trénincích, výživě, relaxaci i přípravě na závody. Jedna kapitola je speciálně věnovaná ultraběhům, kterým Miloš Š. věnoval podstatnou část své běžecké kariéry.

Další knihy Miloše Škorpila:

Jak uběhnout maraton za sto dní

Šťastný života běh

Modrá knížka o běhání a o životě

Skorpilova skola behu

Škorpilova škola běhu

 

3. Jez a běhej

Scott Jurek

Jez a běhej je další autobiografická kniha ultramaratonce. A ne jen tak ledajakého. Scott Jurek dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím Smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin, kdy urazil 266 kilometrů. V knížce najdete praktické rady a vědecké poznatky k tréninku i Scottovy oblíbené recepty z rostlinných surovin.

jez a behej

Jez a běhej

4. Můj dlouhý běh

Daniel Orálek

 

Další oblíbenou knížkou běžců je autobiografie jednoho z našich nejznámějších ultramartonců Daniela Orálka – Můj dlouhý běh. V ní se dozvíte, jak a kdy se Dan k běhání vůbec dostal, jak v juniorských letech hledal svou optimální závodní délku, kterou postupně prodlužoval až se dostal na slavný Spartathlon.

ČTĚTE TAKÉ:  Běh v letním horku? Pozor na zdraví

Tuto knížku jsem poslouchala v audioverzi při svý dlouhých bězích a zaujal mě především rozdíl mezi běháním dříve a dnes, kdy máme na všechno sporttestery, spoustu odborné literatury, internet a také funkční běžecké oblečení. Je zajímavé si uvědomit, že dřív měli běžci v trénincích zcela jiné podmínky, a přesto jim to běhalo skvěle. Ne-li lépe než současníkům.

No a samozřejmě je zde barvitě popsaný život ultramaratonce.

Muj dlouhy beh

Můj dlouhý běh

 

5. Když běhá žena

Alexandra Heminsley

Zejména běžkyně doporučují knihu Když běhá žena. I já jsem jí četla, takže mohu potvrdit, že je to vtipný příběh jedné ženy-běžkyně, která se po nelehkých začátcích vyběhala až k pěti maratonům. Po přečtení této knihy musí snad každá žena dostat chuť zaběhat si.

Kdyz beha zena

Když běhá žena

 

6. Deník běžkyně v nejlepších letech

Zuzana Součková

 

Zuzku Součkovou možná znáte z některých běžeckých FB skupin (Báječné ženy v běhu), ale možná netušíte že o svých běžeckých začátcích napsala knížku.

Deník běžkyně v nejlepších letech je tedy o tom, jak s během začínala – těsně před padesátkou! Aby dokázala všem (ženám), že i v pokročilém věku je možné vypracovat se v kvalitního bežce, který zvládne půlmaratony, maratony, 24hodinové běhy, ale i terénní triatlony a horské běhy.

Denik bezkyne

Deník běžkyně v nejlepších letech

 

 

7. Běhání s Keňany

Finn Adharanand

Ač byste to podle autorova jména neřekli, je to Brit. Brit, který se vydal do Keni, aby zjistil, proč zrovna odsud, z jednoho jediného kmene, pochází ti nejlepší běžci světa. Běhání s Keňany je tak další autobiografií běžce-spisovatele, který se o své poznatky chce podělit se širokou běžeckou veřejností.

E-kniha ZDE.

Behani s Kenany

Běhání s Keňany

 

8. Prostě běž

Eduard Kožušník a Eva Fryšarová

Dále fanoušci na FB doporučovali běžeckou příručku Prostě běž plnou rad, tipů, triků a vychytávek pro začínající běžce. Po úspěšném druhém vydání Edovi a Evče vyšla běžecká kuchařka Prostě jez.

pb

Prostě běž

 

ČTĚTE TAKÉ:  Pozor na běžecká zranění! Víte, jak se jim vyhnout?

9. Maraton a jiné pošetilosti

Luboš Brabec

Pokud se u běžeckého čtení chcete pobavit, běžci doporučují knížku plnou vtipných běžeckých sloupků Maraton a jiné pošetilosti. V šestatřiceti kapitolách se dozvíte to nejdůležitější o současném největším fenoménu – o běhu. Myslím, že se ve spoustě situacích najde každý rekreační běžec, který běhá především pro radost.

Maraton a jp

Maraton a jiné pošetilosti

10. Ultramaratonec

Charlie Engle

Další zajímavě vyhlížející knížka je Ultramaratonec od Charlieho Engla. Ten se po deseti letech závislosti  na alkoholu a tvrdých drogách dostal na dno a rozhodl se abstinovat. Jeho novou závislostí se stal běh, který mu dáse říct zachránil život. Přes maratony se dostal k ultramaratonům, díky kterým se dostal do nelítostných koutů zeměkoule.

Píšu si tuhle knížku na seznam knih k přečtení (už je pěkně dlouhý :-D).

 

ultramaratonec

Ultramaratonec

Další běžecké knihy, které stojí za zmínku

Běžecké knížky jako motivace i relax

Pro běžce má četba trojí velký význam. Zaprvé je to super forma relaxace po náročném tréninku. Miluju naložit se po doběhu s knížkou do horké vany plné voňavé pěny. Nebo si uvařit dobrý čajík, hodit nohy nahoru a listovat běžeckými stránkami (kéž by se mi to zase někdy poštěstilo).

Zadruhé mohou běžecké knížky skvěle posloužit jako motivace v dobách, kdy vás běh přestává bavit, musíte se do tréninku nutit nebo nevidíte důvod, proč znovu vyběhnout. Funguje to výborně!

A zatřetí je to samozřejmě edukační funkce, kdy se o běhu dozvídáme i něco z teorie (jak trénovat, co jíst před a po tréninku, co je došlap, běžecká abeceda atd.).

knihyy

Knihy jsou relax

A co ke čtení běžeckých knížek vede vás?

Máte oblíbenou nějakou běžeckou knížku, která není uvedená v seznamu?

Podělte se o ní s námi.